Prawie Manifest :-)

Prawie Manifest :-)

Kiedy 9 marca 2006 roku otwierałam Mały Pokój z Książkami, rozpoczęłam go od takiego „Prawie Manifestu”:

Kiedy biorę do ręki nową, nieznaną książkę to….

… zaczynam ją czytać. Nie jest to specjalnie oryginalne – wiem, ale do tego przecież ona służy 😉

Książka to przede wszystkim tekst – SŁOWA, którymi autor zwraca się bezpośrednio do nas. Słowa opowiadają historię, słowa tworząbohaterów, słowa budują nastój. Bez słów książka nie istnieje.

Ani najpiękniejsze ilustracje, ani najwymyślniejsza okładka, ani nawet najatrakcyjniejsze gadżety, które do niej dołączono nie stworzą dobrej książki z marnego tekstu . Piękne obrazki można obejrzeć raz czy dwa, do ciekawej treści wraca się wiele razy. Nudnej historii napisanej topornym językiem żadne obrazki nie ożywią.

Dobra książka dla dzieci to taka, którą z przyjemnością przeczyta również dorosły. Jeśli czytając dziecku sami nie rozumiemy tego, co czytamy, a czytane słowa „stają nam w gardle” , to cała ta zabawa nie ma sensu. Dobrze napisany tekst “czyta się sam”, sam niesie czytającego.

Słuchanie jest przyjemne dla słuchających jedynie wtedy, gdy czytanie sprawia przyjemność czytającemu.

Aby wspólne czytanie było dla nas przyjemnością, szukam dla moich dzieci książek:

 • mądrych,
 • ciekawych,
 • napisanych pięknym językiem,
 • intrygująco zilustrowanych
 • i starannie wydanych.

Takim książkom poświęcony jest ten blog.

Od tego czasu minęło 13 lat, moje dzieci zdążyły dorosnąć i już same wybierają sobie lektury, a miejsce, gdzie znajdował się Mały Pokój z Książkami, odpłynęło w niebyt, co zmusiło mnie do przeprowadzki.

W tym czasie pojawiła się też kategoria książek, których istnienia i znaczenia wówczas nie przeczuwałam, czyli książki obrazowe – takie, w których nie ma słów, a cała treść zawarta jest w obrazach. Dla nich również jest miejsce na półkach Małego Pokoju z Książkami.

W nowym miejscu trochę czasu zajmie mi ustawienie na półkach wszystkich dotychczasowych książek, pojawią się też nowe, więc zapraszam – rozgośćcie się tutaj 🙂

5 myśli w temacie “Prawie Manifest :-)

 1. Czytam/czytałam Pani blog od dziesięciu lat, czyli odkąd na świat przyszedł mój najstarszy syn i od tego czasu jest Pani moim książkowym guru. Naprawdę. Jak mi się kończyły pomysły na książki, to na Pani blogu szukałam inspiracji i rady. A jak potem moi znajomi mnie prosili o polecenie książek dla ich dzieci bez namysłu kierowałam ich do Pani. Ma Pani gust tak podobny do mojego (albo mój podobny jest do Pani), że właściwie w ciemno biorę to, co Pani poleca i nigdy się nie zawiodłam, a nasza domowa biblioteka mieści ogromną większość proponowanych przez Panią tytułów.
  Zdumiałam się dziś, gdy odkryłam że blog przestał istnieć, a jeszcze bardziej, że odkryłam to tak szybko, bo tutaj dopiero dwa wpisy. A właśnie szukałam pomysłów na lektury w prezencie na zakończenie roku szkolnego dla moich dzieci. Czy jest szansa że stworzona przez Panią ogromna baza tytułów zostanie odzyskana?
  W każdym razie z pewnym podekscytowaniem zamieszczam tu pierwszy mój i pierwszy w ogóle komentarz… Dziękuję za Pani pracę i fantastyczne rekomendacje. Dziś doprawdy nie tak łatwo trafić na naprawdę piękne książki. Z Panią jest to możliwe!

  Polubione przez 1 osoba

 2. O, jak miło mi to czytać ! Dziękuję 🙂
  Tak, pomału wrócą wszystkie recenzje, ale wymaga to czasu. Do niektórych, szczególnie tych pisanych na początku, czasem chcę cos dodać. Proszę zaglądać, Zapraszam !!!

  W jakim wieku są Pani dzieci ? Może coś uda mi się podpowiedzieć 🙂

  Polubienie

 3. Choć nie za często, ale zawsze z wielką przyjemnością odwiedzałam Mały Pokój z Książkami i czerpałam z niego hurtowe inspiracje 🙂 Teraz cierpliwie poczekam na koniec remontu, na nowości i wspomnienia 🙂 Moje dzieci już prawie dziećmi nie są, starsze, jeśli czyta, to „bardzo dorosłe” książki, młodsze weszło w wiek „młodszej młodzieży” 😉 Ale ja nadal uwielbiam książki dla dzieci. I uwielbiam czytać tej „prawie młodzieży” przed snem, choć wszyscy patrzą już na to z wyrzutem, że przecież taki już duży…ile można…Można, długo, póki sprawia to przyjemność obu stronom:) A ileż jeszcze książek do odkrycia!
  Na pewno będę częstym gościem Małego Pokoju z Książkami 🙂
  Pozdrawiam!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Tak długo, póki sprawia to przyjemność – to jest uniwersalna zasada, którą można stosować do wszystkiego 🙂

   Zapraszam do odwiedzin. Jutro pewnie zacznę wstawiać na półkę książki Astrid Lindgren, ale niedługo pojawi się też coś nowego.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s